Co oznacza żyzność gleby ?
Gdy gleba jest w stanie zaspokoić takie potrzeby rośliny jak: woda, powietrze oraz składniki pokarmowe wtedy uznaje się ją za żyzną. Parametr ten zależy od właściwości fizycznych, chemicznych oraz biologicznych gleby.
Jakie elementy wpływają na żyzność gleby?
– zasobność substancji organicznej
– zasobność w składniki pokarmowe
– odczyn gleby
– ilość oraz jakość mikroorganizmów glebowych
– zawartość koloidów glebowych
– pojemność kompleksu sorpcyjnego
– rodzaje przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych
Jeśli którykolwiek z wymienionych powyżej parametrów niedomaga, wtedy cały system, czyli kondycja gleby zaczyna słabnąć.
Jak zatem poprawić żyzność gleby?
– odpowiedni płodozmian – ważne jest aby unikać uprawy tych samych roślin na jednym polu kilka lat pod rząd
– zbilansowane nawożenie
– pozostawienie słomy na polu = źródło substancji organicznej
– zastosowanie międzyplonów
– zadbanie o optymalne pH gleby
– zapewnienie odpowiedniego poziomu próchnicy glebowej (który zależy m.in. od obecności mikroorganizmów)
W dobie postępującego procesu urbanizacji, degradacji gleb oraz zmian klimatycznych będzie coraz trudniej utrzymać glebę w dobrej kondycji. Możemy jednak z tej opresji wyjść zwycięsko skłaniając się ku nowoczesnemu rolnictwu i związanymi z nim innowacyjnymi produktami, do których należy nawóz bi calc +.
Jest to produkt, który poprawia nie tylko żyzność gleby ale optymalizuje jej pH, idąc dalej właściwy odczyn gleby zapewni lepszą przyswajalność makro- i mikroorganizmów, co przełoży się na lepsze odżywienie roślin, a tym samym na większy plon. Nieocenionym atutem nawozu wapniowego bi calc+ są zawarte w nim bakterie, które nie tylko wspomagają procesy próchnicotwórcze ale ograniczają ilość czynników chorobotwórczych.
Nawóz bi calc+, w swoim składzie zawiera:
– wysokoreaktywny węglan jurajski,
– bakterie Bacillus ( 3 rodzaje : azotofixans (azotowe), subtilis (fitosanitarne), megaterium(fosforowe) – koncentracja 200×106 JTK w każdym gramie nawozu
– kwasy humusowe.
Zastosowanie węglanu jurajskiego powoduje szybkie uregulowanie odczynu gleby, który zapewnia optymalne warunki do maksymalnego pobierania przez roślinę składników pokarmowych z gleby.
Dodatek substancji humusowych utrzymuje właściwy poziom próchnicy , dzięki czemu wzrasta przyswajalność składników pokarmowych nawet o 20-40%.
Zawarte w bi calc+ bakterie:
-wzmacniają odporność roślin na choroby, ograniczają działanie patogenów, poprawiają właściwości gleby przez rozkład materii organicznej i tworzenie struktury gruzełkowatej; stwarzają roślinie lepsze warunki fitosanitarne -> Bacillus subtilis
– przetwarzają azot z powietrza i gleby udostępniając go roślinom; biorą czynny udział w rozkładzie resztek pożniwnych; poprawiają właściwości gleby -> Bacillus azotofixans
– przetwarzają fosfor z trudno dostępnych połączeń nieorganicznych i organicznych do form łatwych do pobrania przez rośliny – > Bacillus megaterium