Technologia biostymulacji i wspomagania mikrobiologicznego w uprawie ziemniaka

16 kwietnia, 2023

Technologia biostymulacji i wspomagania mikrobiologicznego w uprawie ziemniaka

W zależności od wybranego kierunku produkcji i systemu gospodarowania występują różnice w stosowanej agrotechnice, lecz generalnie uprawa ziemniaka nie jest łatwa. Gatunek ten wymaga starannego doprawienia gleby, wykonania szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych w czasie wegetacji, jak również sprawnego zbioru i zapewnienia odpowiednich warunków do przechowywania zebranego plonu. Plantacje ziemniaka są często zagrożone wieloma chorobami i szkodnikami, a także stresami środowiskowymi (przymrozki wiosenne, wysokie temperatury latem, susza czy nadmiar opadów).

Technologia biostymulacji i wspomagania mikrobiologicznego w uprawie ziemniaka

Ziemniak jest rośliną bardzo wymagającą w stosunku do kultury gleby – najlepiej plonuje na glebach o dobrej strukturze, optymalnych stosunkach wodno-powietrznych i odczynie pH w zakresie 5,5 do 7,0. Z uwagi na stosunkowo płytki system korzeniowy wymaga też dobrej dostępności składników pokarmowych i wody. Roślina ta bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne, zwłaszcza obornikiem, który jest źródłem składników pokarmowych i jednocześnie poprawia właściwości gleby a w przypadku jego braku dobrze sprawdzają się preparaty humusowe np. Lignohumat Super i Glebomax. Koncentraty humusowe o wysokiej zawartości kwasów huminowych i fulwowych. Zastosowanie tych preparatów zwiększa przepuszczalność gleb cięższych, zaś w przypadku gleb lekkich poprawia ich zdolności akumulacji wody i składników pokarmowych w strefie korzeniowej roślin. Preparaty przeciwdziałają też zasoleniu gleby, na które rośliny ziemniaka są bardzo wrażliwe, zwiększają jej właściwości buforowe oraz stymulują aktywność mikroorganizmów glebowych. Oprysk pola tymi preparatami najlepiej wykonać wiosną, przed bronowaniem czy kultywatorowaniem, stosując od 1 kg Lignohumat Super lub 10 l /ha Glebomax.

Wymagania pokarmowe ziemniaków są duże, przy czym należy umiejętnie bilansować nawożenie organiczne i mineralne, zwłaszcza nawożenie azotowe. Azot jest w uprawie ziemniaka bardzo ważny dla wysokości plonów, lecz podany w zbyt dużej dawce lub w nieodpowiedniej formie może zredukować plon, a także pogorszyć smak, jakość technologiczną i wartość przechowalniczą bulw. Preparatem pozwalającym na oszczędniejsze stosowanie mineralnego nawożenia azotowego jest produkt bakteryjny bi azot zawierający na bakterie Bacillus azotofixans. Bakterie te mają zdolność przyswajania azotu z powietrza atmosferycznego i udostępniania go roślinom. Preparat wg badań naukowych w okresie wegetacji wnosi do gleby 5-30 kg/ha czystego N. Drugim preparatem bakteryjnym o działaniu nawozowym z naszej oferty jest bi fosfor oparty na bakterii Bacillus megaterium. Bi fosfor przetwarza fosfor znajdujący się w glebie w związkach trudno dostępnych dla roślin do form łatwo przyswajalnych, w związku z czym możemy bardziej racjonalnie i efektywnie dawkować nawozy fosforowe na plantacjach ziemniaka, wykorzystując naturalną zasobność gleb w ten pierwiastek. Zastosowanie produktu pozwala odzyskać 30-40 kg/ha czystego P₂O₅, poprawia ukorzenianie i rozrost systemu korzeniowego oraz stymuluje rozwój i dojrzewanie roślin. Zarówno bi azot jak i bi fosfor najlepiej zastosować na etapie przygotowania pola przed sadzeniem, wykonując oprysk na dobrze uwilgotnioną glebę, przy pochmurnej pogodzie lub w godzinach wieczornych. Po oprysku wskazane jest płytkie przemieszanie gleby. Zalecane dawki obu preparatów to 1 kg/ha, można je połączyć w jednym zabiegu z wcześniej wspomnianymi koncentratami humusowymi Glebomax lub Lignohumat Super.

Kolejny produkt bakteryjny z naszej oferty, bi protect (Bacillus subtilis) ma duże znaczenie dla zdrowotności plantacji ziemniaka. Jest to preparat o działaniu fitosanitarnym, który skutecznie ogranicza rozwój patogenów powodujących choroby grzybowe ziemniaka (zaraza ziemniaczana, alternarioza, rizoktonioza) jak i bakteryjne (czarna nóżka, mokra zgnilizna). Zabieg profilaktyczny bi protect należy wykonać jeszcze przed sadzeniem bulw stosując 2-3 kg/ha, w warunkach jak dla opisanych wcześniej preparatów bakteryjnych. Bardzo polecanym zabiegiem jest oprysk plantacji preparatem bi protect na 1-2 tygodnie przed zbiorem bulw w celu zabezpieczenia ich przed chorobami występującymi w okresie przechowywania, zwłaszcza w przypadku uprawy odmian konsumpcyjnych czy sadzeniaków.

Z preparatów mikrobiologicznych polecanych przy uprawie ziemniaków bardzo pomocnym rozwiązaniem przy walce ze szkodnikami odglebowymi takimi jak larwy turkuci, drutowców, opuchlaków, pędraków jest stosowanie preparatu bi terra, opartym na specjalnie wyselekcjonowanych bakteriach, grzybach saprofitycznych i niepatogenicznych promieniowcach, które stwarzają niekorzystne warunki do rozwoju wymienionych szkodników ograniczając ich liczebność i szkodliwość.

Ważnym elementem plonotwórczym naszej technologii w produkcji ziemniaka jest stymulacja preparatem nanogro aqua, który pobudza kompleksowo układ hormonalny roślin, powodując intensywniejszy wzrost i rozwój części nadziemnej i systemu korzeniowego. W efekcie otrzymujemy znacząco wyższe plony (o 10-25%), zbiory są wcześniejsze, a bulwy są bardziej wyrównane pod względem wielkości (mniej jest drobnych bulw). Ponadto wzrasta zawartość skrobi w bulwach, co ma duże znaczenie w uprawie odmian skrobiowych. W badaniach prowadzonych w Czechach uzyskano po zastosowaniu naszego stymulatora 15% wzrost plonu skrobi z 1 ha w stosunku do pól kontrolnych. Nanogro aqua podwyższa także naturalną odporność roślin na choroby oraz zwiększa tolerancję na warunki stresowe występujące w czasie wegetacji (przymrozki, susze, uszkodzenia roślin). Preparat możemy stosować już na etapie zaprawiania bulw stosując 1l nanogro forte superstart Ziemniak na 1 tonę sadzeniaków. Poza zaprawianiem polecamy 1-krotny oprysk młodych roślin (przed kwitnieniem roślin) w dawce 250 ml /1 ha.

Ziemniaki świetnie reagują na stosowanie preparatów aminokwasowych i tutaj możemy polecić TerraSorb Complex w dawce 1l/ha lub zawierający kwasy humusowe i ekstrakt z alg Ascophyllumnodosum Naturalny Plon XM. Ponadto produkty te świetnie wspomagają regenerację plantacji uszkodzonych przez przymrozki, na które narażone są zwłaszcza uprawy ziemniaków jadalnych na wczesny zbiór.

Zastosowanie preparatu Barrier SiCa jak wynika z kilkuletnich doświadczeń wzmacnia tkanki uodparniając rośliny na stresy ale również wpływa na wielkość i jakość plonu oraz lepsze jego przechowywanie.

Jak widać z powyższego przeglądu, oferowane przez nas produkty znakomicie się sprawdzą w różnych kierunkach produkcji i systemach uprawy ziemniaka, pozwalając na uzyskanie wysokich plonów bulw dobrej jakości i zdrowotności. Stosując preparaty mogą Państwo sprostać wymaganiom rynku i osiągnąć zadowalające efekty stosując technologię przyjazną środowisku i konsumentom.

Przeczytaj też:

3 stycznia, 2025
Innowacyjne nawożenie siarką
Prawidłowy wzrost i rozwój roślin zapewnia uregulowany odczyn gleby, dostęp do wody i światła oraz dostępność składników...
Czytaj dalej
Kukurydza 2025
5 grudnia, 2024
Kukurydza na kiszonkę 2025
Wybór odmiany to jedna z najważniejszych składowych wpływających na wysoki i jakościowy plon. Wybitnym tego przykładem j...
Czytaj dalej
7 listopada, 2024
Zadbaj o zboża – sukces zimowego przetrwania zaczyna się jesienią!
Tutaj treść artykułu Tutaj treść artykułu Arcton WG to produkt biologiczny stosowany nalistnie, przeznaczony do zbóż. Je...
Czytaj dalej
© Osadkowski-Cebulski 2024