Słonecznik i soja – telegram uprawowy

15 kwietnia, 2024

Słonecznik i soja- telegram uprawowy – uprawa, nawożenie, siew, norma wysiewu.

Przychodzi czas na uprawę i siew soi oraz słonecznika. Trzeba sobie uświadomić i przypomnieć kilka standardowych prawd o tych uprawach i podejściu do nasion.

Słonecznik i soja

Najlepiej siać po skończeniu siewów kukurydzianych lub równo z odmianami dentowymi. Słonecznik oraz soja są  ciepłolubne i lubą wygrzane, wilgotne pole w chwili siewów i wschodów. Temperatura minimalna 8 C, a najlepiej 10-12 C – temperatura gleby na głębokości 5 cm. Pole należy odpowiednio przygotować. Zakładając, że słonecznik czy soja wchodzi późno i pole zostało z wiosny potraktowane uprawka w celu ograniczenia transpiracji wody i zniszczenia chwastów mechanicznie.

Musimy zastanowić się co dalej???

Na polach o dużym zachwaszczeniu pozimowym, należy dokonać desykacji np. Halvetic 180 SL,  Roundap 360 Plus.  Powinno być to zrobione min 4 tyg. przed siewem aby po wymieszaniu gleby nie było żadnych ujemnych skutków na kiełkujące rośliny. W zależności od typu uprawy: uproszczenia czy pełna uprawa, mamy różne możliwości agrotechniczne.

Nawożenie przedsiewne powinno zaopatrzyć rośliny w główne makroskładniki. W 100 % dawki należy podać fosfor ( optymalnie przed zimą lub wczesną wiosną). Jest to składnik mało mobilny w glebie a potrzebny przez całą wegetację roślin. Tego potem już nie uzupełnimy. Potas powinien być uzupełniony przedsiewnie. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie wczesnowiosenne. Azot w zależności od uprawy – słonecznik dajemy przedsiewnie, a z soją czekamy i dostosujemy się do wybrodawkowania bakterii i potencjału pola na początku kwitnienia. Wyjątkiem są pola o bardzo niskim azocie mineralnym. Jeśli mamy N mineralny poniżej 60 – 80 kg/ha, to należy w soi dać dawkę startowa np. 100 kg saletry.


W przypadku słonecznika dajemy cały P i K na raz a N celujemy na 1,5 – 2 t plonu. Bufor glebowy pozwoli w razie czego na wyższe plonowaniu i  jest czas potem na uzupełnienie N wg potrzeb.

Potrzeby pokarmowe soi

W/w zapotrzebowanie soi  w N powinno być zaopatrzone z gleby i z bakterii brodawkowych. Pozostałe makro uzupełniamy przedsiewnie adekwatnie  do plonu.  K i P powinniśmy ustalić na poziomie potencjalnego plonu 2,5 t/ha. Chyba że mówimy o ekstremach glebowych – słabsze gleby sojowe to zmniejszamy nawożenie, lub na bardzo mocnych glebach o wysokim potencjale plonowania powinniśmy ustawić się na 3,5 t/ha plon. Bardzo dobrym rozwiązaniem aby zabezpieczyć glebę w składniki pokarmowe o niskiej ilości chloru są nawozy w typu Vervactor czy Belenus.

Bardzo ważnym czynnikiem jest zabezpieczenie soi czy słonecznika w odpowiednie pH czyli dostępność Ca.  Jeżeli mamy pH poniżej 6 a w przypadku soi  6,2 to należy uzupełnić Ca przy pomocy dobrego aktywnego wapna np. z firmy Promyk. Bez tego jest nieosiągalny wysoki pułap plonowania. Po rozsianiu nawozów , należy pamiętać o przygotowaniu gleby pod rośliny. Tutaj drogi się rozchodzą jeżeli chodzi o agrotechnikę. Słonecznik – znosi uproszczenia , siewy bezpośrednie, nierówną glebę. Wystarczy np. zmieszać glebę przedsiewnie na głębokość siewu 5-7 cm i można siać. Lub siew bezpośredni w mulcz. Soja wymaga bardzo dobrze doprawionego pola. Wiec zimowa orka, wiosenna włóka, doprawianie gleby przedsiewnie , nawet z kompaktorem aby gleba była idealnie wyrównana. Tutaj należy pozwolić ziemi aby naturalnie osiadła. Powoduje to brak rowków/ zagłębień/  po siewniku a to nam daję wyższą wysokość pierwszego strąka. No i siejemy na 3 – 4 cm.

Normy wysiewu

Słonecznik standardowo przyjmujemy 70 tyś nasion na ha. W zależności od typu pola to jest bardzo zmienne. Na tzw. dzierżawie pod sosnowym lasem należy obniżyć normę wysiewu nawet do 50 tyś szt./ha. Na dobrych glebach możemy sobie pozwolić na 70 tyś a nawet więcej. Nie można jednak przekraczać 100 tyś roślin na I czy II klasie gleby, bo roślin będzie za dużo i będą wiotkie, podatne na wyleganie. Rozstawy stosowane w praktyce to 35 -75 cm. Soja wymaga głębszego zastanowienia co do normy wysiewu. Teoretycznie powinno być około 50 tyś nasion na ha. Tutaj należy pamiętać o postępie genetycznym w tej roślinie. Nowe odmiany dobrze się sprawują przy siewie 35-50 szt/m2. Starsze lubią być siane 50 – 70 szt/m2. Ciekawostka przy soi jest odwrotność niż wszędzie, podejścia do gleb. Na dobrych czy bardzo dobrych glebach należy mieć mniejszą obsadę niż na słabszych . Na słabych sojowych stanowiskach gdzie soja nie rozgałęzia się i ogranicza potencjał plonowania poprzez wielkość roślin, ilość kwiatów, należy zwiększyć normę wysiewu nawet o 20 – 30 % , aby mieć odpowiednią ilość strąków na m2. Rozstawy stosowane w praktyce to 35 – 40 cm.

Najczęstsze błędy przy uprawie przedsiewnej nawożeniu i siewie to:

– Soja i słonecznik – niewystarczająca ilość P i K do potencjału plonowania na danym polu
– Wszyscy zapominamy że słonecznik i soja lubią wysokie pH i najlepiej rosną przy min 6,2 pH i dużej dostępności Ca ( na słabych glebach słonecznikowych pH nie do końca jest wyznacznikiem dostępności Ca)
– Siewy soi w zimna glebę. Należy pamiętać, że bakterie brodawkowe rozwijają się dopiero jak gleba przekroczy min 12 C.
– Złe przygotowanie pola w soi – ,,gruda,,  i nierówno – czyli problematyczne żniwa

To co jest najważniejsze i czego Państwu życzymy, aby po siewie przyszedł deszcz, który zwilży glebę ale jej nie zaklepie.

Przeczytaj też:

7 listopada, 2024
Zadbaj o zboża – sukces zimowego przetrwania zaczyna się jesienią!
Tutaj treść artykułu Tutaj treść artykułu Arcton WG to produkt biologiczny stosowany nalistnie, przeznaczony do zbóż. Je...
Czytaj dalej
29 października, 2024
Dolistne dokarmianie zbóż i rzepaku
Zbilansowane nawożenie roślin niezbędnymi makro- i mikroelementami, dostosowanymi do ich potrzeb pokarmowych i nawozowyc...
Czytaj dalej
10 października, 2024
Żółta karłowatość jęczmienia
Żółta karłowatość jęczmienia (Barley Yellow Dwarf Virus) to choroba roślin, wywoływana przez wirusy, która występuje w j...
Czytaj dalej
1 października, 2024
Jesienne dokarmianie makro i mikroelementami decyduje o plonie
Plon rzepaku ozimego warunkowany jest już jesienią. Udany start to silny rozwój systemu korzeniowego, odpowiedniej średn...
Czytaj dalej
© Osadkowski-Cebulski 2024