Praktycznie od siewu (pod koniec sierpnia) do zbioru narażona jest na konkurencję ze strony chwastów jedno- i dwuliściennych. Jakie rozwiązania możemy w tej sytuacji zastosować? Co nowego pojawiło się wśród preparatów dostępnych na rynku?
Najpopularniejszym rozwiązaniem w ochronie herbicydowej rzepaku ozimego jest mieszanina zbiornikowa dwóch substancji: metazachloru i chlomazonu, którą otrzymujemy w produktach Effendi 500 SC i Comodo 480 EC. Jest ona skuteczna na większość pojawiających się chwastów w okresie jesiennym: chaber bławatek, mak polny, rumianowate, przytulia czepna czy ostrożeń polny. Dodatek adiuwantu Atpolan Soil Maxx lub Atpolan Soil Maxx Premium zwiększa efektywność ochrony nawet w trudnych warunkach wilgotnościowych gleby. Coraz częściej stosuje się też tą mieszaninę zbiornikową wraz z dodatkiem RSM w proporcji z wodą 50/50.
Kolejny rozwiązaniem jest preparat Colzor Trio 405 EC, który można stosować w dawce 2,5 – 4 l/ha lub w mieszaninie Effendi 500 SC 1/ha + Colzor Trio 405 EC 2-3 I/ha. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość jednej z substancji aktywnych, którą jest chlomazon, co ma znaczenie na słabszych stanowiskach. Powyższe kombinacje stosujemy na dobrze doprawione (bez grud) stanowisko. Zaleca się również, aby gleba w momencie zabiegu była wilgotna, a dodatek Atpolan Soil Maxx lub Atpolan Soil Maxx Premium pozwala nam wykorzystać te mieszaniny w latach o ograniczonych opadach i słabym uwilgotnieniu. Adiuwant utrzymuje substancje czynne na powierzchni, zapobiegając tym samym ich przemieszczaniu się w głąb profilu glebowego w przypadku nadmiernego deszczu oraz tworzy jednocześnie swoisty film dla wschodzących chwastów.
Rozwiązanie zaraz po siewie
Do 3 dni po siewie można stosować kombinacje:
Effendi 500 SC 1 I/ha + Colzor Trio 405 EC 2-3/ha + Atpolan Soil Maxx 0,5 I/ha
Effendi 500 SC 1,5 I/ha + Comodo 480 EC 0,15 – 0,2 I/ha+ Atpolan Soil Maxx 0,5 I/ha
Rozwiązanie powschodowe
Zabieg powschodowy najlepiej zastosować na siewki chwastów, aby nie zimowały na plantacjach i jesienią i nie konkurowały do wiosny z rzepakiem. Kiedy rzepak wyrzęduje się już na polu i chwasty również, polecamy sięgnąć po Effendi 500 SC 1,5 I/ha + Navigator 360 SL 0,2 I/ha + Atpolan Bio 1/ha lub Atpolan Bio 80 EC Premium 1/ha. Ta mieszanina pomoże uporać się z wieloma chwastami dwuliściennymi takimi jak rumianowate, maki, chabry oraz gwiazdnice, przetaczniki, ostrożeń polny. Może być stosowana nie tylko na glebach o utrudnionych możliwościach doprawienia (np. mady), ale i w sytuacji braku możliwość wykonania zabiegu po siewie. Rozwiązanie najlepiej wykonać od fazy czterech liści właściwych rzepaku.
NOWOŚCI NIOSĄ KORZYŚCI
Nowością na rynku jest SPARK z firmy Corteva Agriscience, który ma w swoim składzie znane już dotychczas substancje, takie jak: metazachlor, pikloram, aminopyralid. Przeznaczony jest do stosowania jesienią od fazy pierwszego do trzeciego liścia właściwego rośliny uprawnej. Oprysk w dawce 1,5 l/ha jest najskuteczniejszy, kiedy chwasty znajdują się w fazie liścieni do fazy 2 liści, a chwastami wrażliwymi są: chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa i rumianek pospolity.
Jednoliścienne też groźne
W przypadku chwastów jednoliściennych, takich jak samosiewy zbóż, polecamy zestaw Targa Max 10 EC 0,5 – 1l/ha + Atpolan Bio 1l/ha lub Atpolan Bio 80 EC Premium 1l/ha lub preparat Grastop 150 EC 0,75-2l/ha. Istnieje też możliwość oprysku w dwóch dawkach dzielonych na polach w przypadku, kiedy rzepak zasiany został w technologii bezorkowej i tym samym presja chwastów jest większa. Nie należy zapominać wówczas o Atpolan Bio 1I/ha lub Atpolan Bio 80 EC Premium. Walka z perzem lub trawami wieloletnimi jest możliwa przy zastosowaniu większej dawki. Producent zaleca 1-1,5 I/ha w przypadku Targa Max 10 EC i 2l/h w przypadku Grastop 150 EC.
Rzepak nie lubi konkurencji, a błędy popełnione w ochronie herbicydowej jesienią trudno naprawić. Zachwaszczenie plantacji może powodować gorsze zimowanie, niższe pobieranie składników pokarmowych oraz wody i najważniejsze bezpośrednio wpływa na straty w plonie.