Pałecznica zbóż i traw

11 kwietnia, 2019

Sprawcy

Pałecznica zbóż i traw to choroba wywołana poprzez grzyby: Typhula incarnata, Typhula ishikariensis. Choroba rozwija się z form przetrwalnikowych (sklerocjów) bytujących w glebie już jesienią. To ze sklerocjów wyrastają owocniki grzyba, następnie powstaje grzybnia, a zarodniki kiełkujące na powierzchni gleby są żródłem infekcji roślin. Jej występowanie to wszystkie uprawy zbożowe z największym nasileniem na jęczmień ozimy.

 

Pałecznica 26.02.2019

Pałecznica 26.02.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objawy

Pałecznica zbóż i traw widoczna jest już wczesną wiosną, kiedy to znika okrywa śnieżna. Placowe żółknięcia i obumieranie roślin to najczęstszy syndrom występowania pałecznicy zbóż i traw. Porażone rośliny słabo się krzewią, wypadają, najczęściej placowo, a ich liście przybierają szary kolor.  Na starszych liściach leżących na ziemi widoczna jest biało-szara grzybnia. Na porażonych roślinach zaobserwować można owocniki grzyba o wielkości od 0,5 do 2 mm.

Grzyb rozwija się  w temperaturze poniżej 0°C, w trakcie długiej, łagodnej zimy, lub w warunkach niezamarzniętej gleby pod dużą okrywą śnieżną. Pałecznica zbóż i traw występuje najczęściej w warunkach wysokiej wilgotności gleby przy bardzo małej aktywności biologicznej.

Pałecznica 26.02.2019

Bez Nano Aqua 03.04.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwalczanie

Agrotechniczna walka z patogenem to profilaktyka polegająca na unikaniu zbyt częstego udziału zbóż w płodozmianie, oraz wykonywaniu opóźnionych, płytkich siewów ze zmniejszoną normą wysiewu.

Chemiczne zwalczanie patogenu polega na stosowaniu wyłącznie zaprawionego materiału siewnego. Ratując plantacje należy już w pierwszej dawce nawożenia wiosennego zastosować szybko działające nawozy szczególnie te, które w swym składzie zawierają fosfor i magnez, a więc pierwiastki odpowiedzialne za wzmocnienie systemu korzeniowego.

 

Nasze najnowsze doświadczenie w walce z pałecznicą zbóż i traw:

Wczesną wiosną zadzwonił do nas klient z problemem pałecznicy w dwóch odmianach jęczmienia ozimego, na dwóch różnych polach. Podczas lustracji okazało się, że plantacje są porażone patogenem w znacznym stopniu (wykonaliśmy zdjęcia z datą 26 lutego 2019). Zaleciliśmy zabieg  Nano-Gro Aqua. Klient zastosował się do zaleceń, zostawił kontrolę bez Nano-Gro Aqua. Efekty po prawie 3 tygodniach od wykonania zabiegu widoczne na zdjęciach (zdjęcia z datą 3 kwietnia 2019).

Prawa strona po Nano Aqua 03.04.2019

Prawa strona po Nano Aqua 03.04.2019

Prawa strona po Nano Aqua 03.04.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wniosek

Zauważono znaczny spadek porażenia pałecznicą w łanie gdzie zastosowano Nano-Gro Aqua w odniesieniu do kontroli bez stymulatora, analogicznie na obu odmianach.

Przeczytaj też:

7 listopada, 2024
Zadbaj o zboża – sukces zimowego przetrwania zaczyna się jesienią!
Tutaj treść artykułu Tutaj treść artykułu Arcton WG to produkt biologiczny stosowany nalistnie, przeznaczony do zbóż. Je...
Czytaj dalej
29 października, 2024
Dolistne dokarmianie zbóż i rzepaku
Zbilansowane nawożenie roślin niezbędnymi makro- i mikroelementami, dostosowanymi do ich potrzeb pokarmowych i nawozowyc...
Czytaj dalej
10 października, 2024
Żółta karłowatość jęczmienia
Żółta karłowatość jęczmienia (Barley Yellow Dwarf Virus) to choroba roślin, wywoływana przez wirusy, która występuje w j...
Czytaj dalej
1 października, 2024
Jesienne dokarmianie makro i mikroelementami decyduje o plonie
Plon rzepaku ozimego warunkowany jest już jesienią. Udany start to silny rozwój systemu korzeniowego, odpowiedniej średn...
Czytaj dalej
© Osadkowski-Cebulski 2024