Podstawowym elementem agrotechniki jesiennej rzepaku jest zwalczanie chwastów na plantacji. Jako roślina najdłużej pozostająca na polu, utrzymanie uprawy rzepaku ozimego wolnej od chwastów aż do zbioru może być dużym wyzwaniem, szczególnie, w ostatnio coraz częstszym, trudnym przebiegu pogody. Rzepak ozimy jest szczególnie narażony na silną kompensację chwastów od początku wegetacji. Przy średnim zachwaszczeniu straty w plonie mogą wynieść do 25%, często zdarza się, że zniżka plonu decyduje o opłacalności uprawy.
Wybór technologii i terminu zabiegu
Technologia ochrony herbicydowej rzepaku ozimego oraz termin są w decyzji plantatora, jednak ważne by odpowiednio dobrać rozwiązanie. Eliminacja chwastów jesienią to obowiązek. Rozwój badań oraz nowe preparaty w ochronie herbicydowej rzepaku dają szerokie okno zabiegowe wraz z bogatą paletą produktów. Można wykonać zabiegi bezpośrednio po siewie, są zazwyczaj tańsze i skuteczne. Dodatkowo w sytuacji ewentualnej poprawki rzepak nie konkuruje tak mocno o wodę oraz makroskładniki. Kolejną opcją są zabiegi nalistne, budżetowo bardziej wymagające, jednak z lepszym spektrum zwalczanych chwastów. Tu jednak uzależnieni jesteśmy od warunków, od wschodów chwastów. Trzeba też pamiętać, że rzepak konkurując od początku z chwastami szybko wydłuża szyjkę korzeniową i często moment ochrony herbicydowej może zbiegać się z regulacją pokroju roślin, bo już od 4 liścia.
W zabiegach do 3 dni po siewie rekomendujemy sprawdzone rozwiązania na bazie znanych produktów.
Butisan 500SC 1.5l/ha
Comodo 480EC 0.15-0.25l/ha
Atpolan Soil Maxx 0.5l
Zabieg zwalcza szeroką gamę chwastów dwuliściennych, dodatkowo dając możliwość elastycznej dawki chlomazonu w zależności od gleb na jakich zastosujemy mieszaninę.
Butisan 500SC 1l/ha
Colzor Trio 405EC 2l/ha
Atpolan Soil Maxx 0.5l/ha
Mieszanina 4 substancji aktywnych, działająca wspomagająco i uzupełniająco na siebie. Atutem jest wzmocnione działanie na bodziszek. Dodatek Atpolanu Soil Maxx jest wsparciem dla substancji aktywnej, ponieważ tworzy powłokę na wierzchniej warstwie gleby utrzymując substancję oraz zapobiega przepłukiwaniu czy wywiewaniu z powierzchni pola. Dzięki temu ograniczamy fitotoksyczność na rzepaku powodowaną przemieszczaniem substancji.
Rozwiązania nalistne – skuteczne, ale wymagające.
Zabiegi nalistne najlepiej stosować od 3 liścia właściwego rzepaku, ważne są siewki chwastów oraz liścienie. Kluczowym jest wybranie idealnego terminu i fazy rozwojowej chwastów, co musi zbiegać się z odpowiednimi warunkami pogodowymi. Brak okna pogodowego może skutecznie utrudnić odpowiednie odchwaszczanie.
Butisan 500SC 1.5l/ha
Navigator 360SL 0.2l/ha
Skuteczne od lat rozwiązanie na takie chwasty jak fiołek polny, rumianowate, chaber bławatek, maki czy ostrożeń polny. Nie powoduje fitotoksyczności rośliny uprawnej, wymaga średniej dobowej temperatury powyżej 8°C.
Belkar 0,25l/ha
Kliper 0,75l/ha
Nowoczesne i unikatowe rozwiązanie, od dawna wyczekiwane przez plantatorów. Zwalcza nalistnie bodziszek oraz pozostałe chwasty dwuliścienne. Do stosowania od 2 liści właściwych rzepaku, dodatkowo działające w niskich temperaturach.
PRAWIDŁOWY MOMENT DO STOSOWANIA HERBICYDÓW NALISTNCYH
Jednoliścienne – tylko sprawdzone rozwiązanie.
Targa 10EC 0.3 – 0.4l/ha
Atpolan Bio 1l/ha
Samosiewy zbóż są nieodzowną częścią w agrotechnice rzepaku. Z racji okresowych braków wody często wschodzą w rozległym okresie. Pewnym rozwiązaniem jest Targa 10EC w zalecanej dawce na samosiewy w fazie krzewienia.
Ocena plantacji jesienią i przed spoczynkiem zimowym.
Podsumowując plantacja powinna być wolna od chwastów oraz samosiewów przed spoczynkiem zimowym. Warto lustrować plantację, kontrolować co się na nich dzieje. Błędy poczynione jesienią trudno naprawić. Tylko przez odpowiednie doradztwo z użyciem odpowiedniej technologii można z pewnością inwestować w uprawę.