Jak odnieść sukces w uprawie soi?

1 marca, 2023

Jak odnieść sukces w uprawie soi?

Jak odnieść sukces w uprawie soi?

O powodzeniu soi w Europie słychać coraz głośniej. Jeśli porównamy powierzchnie jej uprawy w Polsce latach 2022-2021 to zwiększyła się o ponad 50%. Skąd tak szybko rosnąca popularność tego ciepłolubnego gatunku? Sprawdźmy to

Soja jest rośliną z rodziny gatunków bobowatych grubonasiennych, potocznie nazywanych strączkowymi. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi asymilującymi wolny azot z powietrza, szacuje się, że soja jest w stanie pozostawić po sobie mniej więcej 50-100kg N/ha. Dodatkowo jako roślina strączkowa działa fitosanitarnie przełamując uproszczony płodozmian zbożowy-rzepaczany często występujący w gospodarstwach rolnych. To wszystko wpływa na fakt, że soja jest bardzo dobrym przedplonem dla podstawowych roślin uprawnych jakimi są rzepak i zboża.

Po pierwsze należy właściwe wybrać stanowisko do uprawy. Soja potrzebuje gleb o uregulowanym pH, przepuszczalnych, które szybciej się ogrzewają, dzięki czemu nasiona szybciej kiełkują przy wystarczającej ilości wody. Do swojego rozwoju potrzebuje dość wysokich temperatur i umiarkowanej ilości wody, a według najnowszych badań dość dobrze radzi sobie z okresowymi suszami. Soję warto umiejscowić w zmianowaniu po zbożach, ponieważ postawiają one stanowisko w miarę wolne od chwastów i średnio zasobne w azot. Należy dokładnie rozważyć stanowisko po kukurydzy, ponieważ niektóre herbicydy są bardzo szkodliwe dla soi w szczególności oparte na związkach z grupy pochodnych pirydyn oraz z grupy trójketonów.

Po drugie należy wybrać właściwą odmianę. Najważniejszą cechą charakteryzującą odmiany soi jest ich wczesność. Według najnowszej klasyfikacji COBORU odmiany soi dzielimy na trzy grupy wczesności, natomiast w obiegu funkcjonuje równolegle podział w skali „zerowej”

  1. Bardzo wczesna i wczesna (0000)
  2. Średniowczesna i średniopóźna (000)
  3. Późna i bardzo późna (00 i 0)

Z związku z położeniem geograficznym Polski, wybór odmiany jest mocno utrudniony w zależności od Regionu Polski, ponieważ zbyt wczesna nie wykorzysta potencjału i plon będzie niższy niż potencjalnie mógłby być, natomiast zbyt późna odmiana nie zdąży dojrzeć i będzie problem z jej zbiorem.

Odmiany jakie możemy zarekomendować w tym sezonie to:

  • ADESSA jest jedną z najwcześniejszych odmian dostępnych na rynku. Najwyżej plonująca odmiana w swojej grupie wczesności na poziomie 3 lat! Rekomendowana do uprawy na większości terenów Polski według COBORU (LZO 2022).
  • NESSIE PZO – średniowczesna odmiana z hodowli IGP, która szturmem weszła na rynek Polski. Jej średni potencjał plonowania to ponad 108% wzorca!
  • ES COMANDROR – średniopóźna odmiana z hodowli LIDEA, wysoko plonująca na poziomie 105% z bardzo wysoką odpornością na wyleganie!

Po trzecie stosować kwalifikowany materiał siewny. Należy pamiętać że, nie każde nasionko, które wytworzy kiełek jest w stanie rozwinąć się w plonującą roślinę – anomalne nasiona to częste zjawisko w nasiennictwie soi. Siejąc kwalifikowany materiał siewny mamy pewność jakości wynikający ze ścisłej selekcji plantacji nasiennych w celu zachowania 100% czystości odmianowej, bardzo dokładnego czyszczenia min. przez separator optyczny, który eliminuje nasiona chore i martwe oraz delikatnego otoczkowania nasion szczepionką bakteryjną, a często również zaprawiania zaprawą fungicydową.

Przeczytaj też:

7 listopada, 2024
Zadbaj o zboża – sukces zimowego przetrwania zaczyna się jesienią!
Tutaj treść artykułu Tutaj treść artykułu Arcton WG to produkt biologiczny stosowany nalistnie, przeznaczony do zbóż. Je...
Czytaj dalej
29 października, 2024
Dolistne dokarmianie zbóż i rzepaku
Zbilansowane nawożenie roślin niezbędnymi makro- i mikroelementami, dostosowanymi do ich potrzeb pokarmowych i nawozowyc...
Czytaj dalej
10 października, 2024
Żółta karłowatość jęczmienia
Żółta karłowatość jęczmienia (Barley Yellow Dwarf Virus) to choroba roślin, wywoływana przez wirusy, która występuje w j...
Czytaj dalej
1 października, 2024
Jesienne dokarmianie makro i mikroelementami decyduje o plonie
Plon rzepaku ozimego warunkowany jest już jesienią. Udany start to silny rozwój systemu korzeniowego, odpowiedniej średn...
Czytaj dalej
© Osadkowski-Cebulski 2024