Prawidłowy wzrost i rozwój roślin zapewnia uregulowany odczyn gleby, dostęp do wody i światła oraz dostępność składników pokarmowych w glebie. Oprócz azotu, fosforu, potasu i magnezu to siarka jest jednym z tych niezbędnych składników. Siarka jest pobierana przez rośliny głównie przez system korzeniowy i ten sposób jest najbardziej efektywny. Jej pobieranie i funkcje są też często połączone z azotem- wpływa na zwiększenie plonów roślin przez lepsze jego wykorzystanie. Siarka wchodzi w skład aminokwasów: cystyna, cysteina, metionina, tworzących białko w roślinach. Związki siarki biorą udział w procesie fotosyntezy, wiązaniu azotu atmosferycznego oraz przyczyniają się do większej odporności roślin na patogeny, suszę, niskie i wysokie temperatury czy wyleganie. Roślina niedostatecznie zaopatrzona w siarkę wolniej i słabiej kwitnie. Efekt niedoboru to również widoczne jasnozielone wybarwienie roślin, zaczynające się od młodych liści. Można również zaobserwować charakterystyczne żółknięcie brzegów blaszek liściowych, blednięcie i ich deformację. Ponadto widoczne jest bielenie kwiatków rzepaku, a płatki korony są małe. W efekcie tego rzepak zawiązując łuszczyny, zawiera mniejszą liczbę nasion lub nie zawiera ich wcale.
W przebiegu całej wegetacji zboża ozime oraz rzepak wykazują zapotrzebowanie na siarkę, po siewie – do 25%, następnie po ruszeniu wegetacji do momentu kwitnienia – do 40%, a po kwitnieniu 30 do 40%. Wynika z tego, że zapotrzebowanie na siarkę rozłożone jest na cały okres wegetacji dla roślin.
Aktualnie na większości upraw rolniczych w Polsce stwierdza się niedostatek siarki w glebie. Staje się to czynnikiem ograniczającym wysokość plonów, zmniejsza efektywność stosowanych nawozów i powoduje spadek żyzności gleb poprzez degradację substancji organicznej. Bilans ujemny wynika z kilku czynników- wynos siarki z plonem roślin- mniejsza wartość wprowadzania siarki do gleby względem wynosu z plonem i procesu wymywania formy siarczanowej (jony o ładunku ujemnym nie są akumulowane w kompleksie sorpcyjnym gleb)- redukcja emisji dwutlenku siarki, obniżająca dostępność atmosferyczną siarki. Taka sytuacja powoduje konieczność zwracania uwagi na siarkę jako niezbędny składnik pokarmowy dla roślin. Stosowanie nawozów naturalnych oraz mineralnych zawierających siarkę jest obecnie, i będzie w przyszłości, jedyną drogą uzupełniania jej zawartości w glebie i roślinach.
Siarka elementarna jest najbardziej skoncentrowaną formą siarki, co obniża koszty jej transportu i aplikacji, a po drugie zapewnia stałą jej dostępność. Aby mogła ona być dostępna w formie przyswajalnej dla roślin, musi ulec w glebie utlenieniu do siarczanów z S do SO42-. Utlenianie przeprowadzane jest przez drobnoustroje. Utlenialność siarki elementarnej zależy od temperatury, uwilgotnienia gleby i stopnia jej rozdrobnienia. Im mniejsza jest wielkość cząsteczek nawozu tym silniej wzrasta proces utleniania.
Alfa Siarka+ to granulowany nawóz mineralny wyprodukowany wyłącznie z siarki elementarnej naturalnego pochodzenia, wzbogaconej o szczep bakterii Bacillus Vallismortis 1×1012 jtk/1 tonę nawozu.
Ponadto zawiera w składzie 90 % S (225 % SO3) oraz 10% bentonitu sodowego. Zawarty bentonit zapewnia szybki rozpad granuli nawet w kontakcie z niską wilgotnością gleby. Szybkie rozpuszczanie nawozu oraz bakteria Bacillus Vallismortis gwarantują, że siarka w postaci nawozu szybko aktywuje się w glebie. Tym samym siarka elementarna jest w sposób ciągły przekształcana w dostępną dla roślin siarkę siarczanową. Nawóz zapewnia efekt magazynowania, dzięki optymalnemu rozdrobnieniu na frakcje siarki o różnych rozmiarach: małe frakcje = 35% (działanie szybkie, po zastosowaniu); średnie frakcje = 39% (działanie wolniejsze, wiosenna wegetacja); duże frakcje = 26% (działanie po kwitnieniu).
Główne zalety nawozu ALFA SIARKA+ to:
– Wysoka koncentracja siarki korzystna dla gleby i roślin
– Efektywniejsze przekształcanie siarki elementarnej do formy przyswajalnej dzięki obecności szczepu bakterii Bacillus vallismortis
– Produkt dopuszczony do stosowania w produkcji ekologicznej zgodnie z (EU) 2018/848
– Dostępność siarki w całym sezonie wegetacyjnym dzięki różnej frakcji cząstek i ich stopniowej przemianie do formy siarczanowej
– Szybki rozpad granuli dzięki dodatkowi wysokiej jakości bentonitu
AlfaSiarka+ należy stosować przedsiewnie lub pogłównie w uprawach roślin ozimych, jarych i wieloletnich.
Sulagra