Soja czy słonecznik?

7 marca, 2024

SOJA CZY SŁONECZNIK  – odpowiedź jest trudna, ponieważ każdy gatunek ma swoją specyfikę i uwarunkowania.

Są to dwie różne, perspektywiczne uprawy na różne gleby i płodozmiany. Co najważniejsze w soi mamy stale rosnące zapotrzebowanie na nasiona, skutkuje to małymi fluktuacjami cen na rynkach skupowych. Dodatkowo ma atuty jako roślina bobowata w systemie dopłat i ekoschematach. Czyli najlepiej komponuje się w kompleksie pszenno – buraczanym, pamiętając o zmianowaniu z rzepakiem.

Słonecznik jest fantastyczną rośliną na słabsze stanowiska, pod warunkiem, że pamiętamy o nawożeniu adekwatnym do potrzeb i ochronie fungicydowej. Ceny nasion słonecznika są powiązane z rzepakiem, a to gwarantuje opłacalność produkcji na kompleksie gleb żytnio – ziemniaczanych.

Zrozumiemy to tylko poprzez porównanie ,wymagań poszczególnych upraw co do pola, wody, temperatur i całej agrotechniki.

STANOWISKA GLEBOWE I ODCZYN pH

W przypadku soi, jest to roślina żyznych i próchnicznych gleb, które powinny być w dobrej agrotechnice. Słonecznik toleruje słabsze stanowiska glebowe z okresowymi niedoborami wody. Niestety w takich warunkach nie jest w stanie wykazać pełnego potencjału plonowania. Jednym z czynników porównywalnych dla tych upraw jest wrażliwość na niskie pH. Jedna i druga roślina wymaga uregulowanego odczynu gleby i najlepiej się czuje w zakresie 6 – 6,5 pH. Na dobrych sojowych glebach takie pH gwarantuje dobry rozwój bakterii brodawkowych. Natomiast jak słonecznik trafia na słabe gleby w złej kulturze, to mamy problem nie tylko z odczynem ale też z dostępnością Ca dla rośliny. Dlatego przy tych uprawach  należy zwrócić uwagę na wapnowanie, aby zaopatrzyć roślinę w składnik pokarmowy. W warunkach polowych
te rośliny potrafią skumulować od 80 – 200 kg Ca  w masie zielonej. Warto w takim przypadku jeżeli mamy obawy co do dostępności wapna użyć awaryjnie przedsiewnie aktywatorów glebowych na bazie Ca, czy aktywnego wapna. (bi calc +, active CALC).

ZAPOTRZEBOWANIE NA MAKRO I MIKROSKŁADNIKI

Zapotrzebowanie na  makroskładniki pokarmowe w przypadku soi:

Zapotrzebowanie na  makroskładniki pokarmowe w przypadku słonecznika:

Potrzeby pokarmowe tych roślin są duże. Należy założyć poziom plonowania uprawy i po badaniach gleby uzupełnić składniki pokarmowe
do oczekiwanego plonu. Pamiętajmy  o tym, że 30- 40 % składników pokarmowych wyjeżdża z pola z nasionami a reszta wraca do gleby.
Na glebach o lepszym kompleksie sorbcyjnym (soja) nie mamy aż takich dużych problemów z recyklingiem jak na słabszych (słonecznik). 
W tym przypadku są potrzebne bakterie ( np. z preparatu Lignohumat) do przyspieszenia przemian w glebie resztek pożniwnych.

Jak widać zapotrzebowanie na makroskładniki jest porównywalne – tylko w przypadku soi możemy liczyć na bakterie brodawkowe.
W tym przypadku w bilansie N warto uwzględnić średnio 60 kg N/ha i odpowiednio mniej zaplanować do wysiewu. Czyli w N mamy tańszą technologie sojową.

Z mikroelementów należy w słoneczniku zwrócić głównie uwagę na Bor nawet do 150 g na tonę plonu nasion. A w soi głównym mikroelementem jest Mangan do 90 g na tonę nasion.

TECHNOLOGIA UPRAWY

Słonecznik możemy posiać szybciej o 1 do 2 tyg. niż soję. Norma wysiewu słonecznik około 50-70 tyś nasion /ha, soja – 40 – 70 tyś nasiona ha. Im lepsze warunki w soi tym rzadziej siejemy. Im lepsze warunki w słoneczniku tym gęściej siejemy. Tutaj jest dokładnie odwrotnie niż jesteśmy przyzwyczajeni. Soja potrzebuje ciepłego wygrzanego pola do siewu ,, majowego,, aby nie było zahamowania wzrostu i zgorzeli siewek. Słonecznik można siać od razu z kukurydzą z typem ziarna dent, a na pewno przed siewami soi. Soja wymaga równego pola bez kamieni. Takich wymagań nie ma słonecznik. Zdecydowanie wyżej go kosimy.

ZABIEGI HERBICYDOWE

Soja najlepiej wychodzą  opryski doglebowe oparte na – metobromuron, pendimetalina, prosulfokarb dodatkowo na jednoliścienne – fluazyfop-P-butylowy. Przykładowe środki z w/w substancjami: METOBROM PLUS 500 SC, STOMP AQUA 455 CS, BOXER 800 EC, EVOLUTION . Spotyka się też stosowanie chlomazonu. Soja jest prostsza niż słonecznik  w zwalczaniu nalistnym chwastów, ponieważ mamy przetestowane rozwiązania z innych bobowatych. Jeżeli pamiętamy o adiuwantach ( np. Atpolan) i fazach rozwojowych komosy to herbicydy oparte na bentazonie i  imazamoksie dobrze się sprawują np. Corum 502,4 SL czy Foresto 502,4 SL.

Zdecydowanie bardziej złożoną sytuacją mamy w słoneczniku. Na rynku występują 3 typy genetyczne w odpornościach herbicydowych:

  • Konwencjonalny – ochrona herbicydowa wyłącznie przed wschodami roślin słonecznika np. metobromuron czy prosulfokarb
  • Sulfosłonecznik/ Expres Sun – ochrona powschodowa herbicydami z grupy sulfonomoczników – tribenuron metylu
  • Clearfield – ochrona powschodowa herbicydami z rodziny imidazolin – imazamox

Pamiętać trzeba o tym, że najtańsze rozwiązanie w systemie Expres Sun niszczy słoneczniki w innych typach.  
W przypadku suszy , niskiego turgoru, wysokiej ewaporacji , zarejestrowane dawki potrafią dawać efekty fito!


ZABIEGI FUNGICYDOWE I INSEKTYCYDOWE

Słonecznik i soja mają podobny zakres głównych chorób. Najważniejszą z chorób jest sklerotinia. Potrafi w obydwu uprawach powodować ogromne straty. Dochodzi do tego że w warunkach dużej presji i przerzepaczonego płodozmianu na uprawach należy zastosować dwa wjazdy. Najczęściej stosuje się mieszaniny difenkonazolu, strobiluryn, protiokonazolu, fludioksonilu. Środki powtarzające się w obydwu uprawach to np. Amistar Gold Max czy Tresso. 

Szkodniki ważne dla obydwu roślin to mszyce a w soi dodatkowo rusałka:

Rusałka osetnik / gąsienica/  potrafi w bardzo dużym stopniu zjeść szybko rośliny.

Soja jak każda roślina bobowata ma swojego strąkowca. W powyższych przypadkach można stosować środki kontaktowe, aczkolwiek warto je pomieszać z Lamnos 20 SP , Matrix 2,5 EC  czy Mospilan 20 SP (które w swoim składzie mają acetamipryd). Żniwa powyższych roślin przypadają  na wrzesień, październik. Jest to wypadkowa doboru klas wczesności i agrotechniki. Zabiegi fungicydowe czy dodatkowe nawożenie N oddala dojrzałość żniwną. Do zbioru należy mieć specjalistyczny sprzęt.

CO WYBRAĆ?

Na słabsze stanowiska o ograniczonym dostępie wody proponuje wybrać słonecznik , ze względu na wysoką tolerancję na suszę. Idealnie komponuje się w płodozmianie z żytem czy pszenżytem. Na tych stanowiskach nie ma problemu z chorobami, ponieważ nie siejemy rzepaku.

Soja jest rośliną idealną na lepszych glebach. Bardzo dobry przedplon pod pszenicę, jeżeli pamiętamy o rozłożeniu resztek pożniwnych soi. Ma dodatkowe wsparcie w ekoschematach i na dobrych glebach w lipcu czy w czerwcu po zakryci międzyrzedzi potrafi jako roślina klimatu kontynentalnego tolerować wysokie temperatury. Tylko należy pamiętać o wspólnych chorobach z rzepakiem.

Przeczytaj też:

7 listopada, 2024
Zadbaj o zboża – sukces zimowego przetrwania zaczyna się jesienią!
Tutaj treść artykułu Tutaj treść artykułu Arcton WG to produkt biologiczny stosowany nalistnie, przeznaczony do zbóż. Je...
Czytaj dalej
29 października, 2024
Dolistne dokarmianie zbóż i rzepaku
Zbilansowane nawożenie roślin niezbędnymi makro- i mikroelementami, dostosowanymi do ich potrzeb pokarmowych i nawozowyc...
Czytaj dalej
10 października, 2024
Żółta karłowatość jęczmienia
Żółta karłowatość jęczmienia (Barley Yellow Dwarf Virus) to choroba roślin, wywoływana przez wirusy, która występuje w j...
Czytaj dalej
1 października, 2024
Jesienne dokarmianie makro i mikroelementami decyduje o plonie
Plon rzepaku ozimego warunkowany jest już jesienią. Udany start to silny rozwój systemu korzeniowego, odpowiedniej średn...
Czytaj dalej
© Osadkowski-Cebulski 2024